Rulandské šedé

Odrůda vznikla pupenovou mutací odrůdy Pinot noir a za svůj název vděčí obchodníkovi s vínem panu J. S. Rulandovi, který ji rozšiřoval ve Falci. Nicméně odrůda jako taková je známa velmi dlouho. Na naše území byla dovezena už v době Karla IV. spolu s dalšími odrůdami z Burgundska. Proto se můžeme někdy ještě setkat s jejím původním českým jménem Burgundské šedé nebo také Roučí šedé. Pěstuje ve všech našich vinařských oblastech a mezi konzumenty je velmi oblíbená. Není příliš náročná na půdu, ale je dobré její hrozny nechat dobře vyzrát.

Vína jsou zpravidla plnější s vyšším obsahem alkoholu, někdy až trochu olejovité struktury. V chuti pak bývají příjemně ovocná, plná a hebká s nepříliš agresivní kyselinkou. Velmi dobře se hodí k archivaci a lahvové zralosti dosahují obvykle v rozmezí dvou až tří let, ale samozřejmě najdeme i vína na delší uskladnění.

Pinot gris je tedy odrůdou, která je schopná nabídnout velmi rozdílná vína, a tak je potřeba k ní přistupovat i v gastronomii. Lehká, ovocná a svěží vína bude příjemné zkusit k letním zeleninovým salátům nebo studeným úpravám sladkovodních ryb. Dobře vychlazené "rulandské" se hodí i jako příjemný aperitiv. Ze sýrů lze doporučit spíše nepříliš výrazné tvrdší sýry.



Pokud pinot gris dozraje do své plné síly, pak budou jeho vhodným doprovodem kořeněnější úpravy drůbežího masa nebo tučnějších těstovin. Sýry kombinujte tvrdší s výraznější aromatickou chutí, například gruyere nebo zralé comté.



Jestliže jste zakoupili rulandské šedé ve sladké podobě, pak určitě vyzkoušejte kombinaci se sýry s modrou plísní nebo nějaký sladký krémový dezert, zejména s tropickým ovocem.

Vstupem na tyto stránky prohlašuji, že je mi více jak 18 let.