Ardbeg - Legenda z kouře a sazí
Dámy a pánové, držte si klobouky! Dnes nás čeká opravdová rašelinná jízda!
Máme totiž jedinečnou příležitost ochutnat hned pět kousků z core range ikonické palírny Ardbeg. Ta leží na ostrově Islay, který se stal Mekkou všech milovníků nakouřené whisky. Tři vzorky pochází z krásného setu "Monsters of smoke", ve kterém nalezneme Ardbeg An Oa, pětileté a desetileté stáčení ve 2 dcl lahvičkách. Zbylé dvě pecky Uigeadail a Corryvreckan si dáme, jako takový rašelinkový dezert.
Stalo se už pravidlem, že si nejprve řekneme několik málo vět z historie palírny, jako takový exkurz a pak si povíme něco ke každému vzorku. Dnešek tedy nebude výjimkou.
Ardbeg získal licenci v roce 1815 ve farnosti Kildalton a leží nedaleko palíren Laphroaig a Lagavulin. V průběhu let se vyprofiloval v dodavatele "čisté islay sladové whisky" do blendů. V tomto směru zdárně fungoval mnoho let. Ovšem nedávná historie reflektuje nestálost whisky průmyslu. Je to dlouhodobý byznys, který vyžaduje velmi precizní plánování výroby, skladových zásob a prodejů. Poněkud slepě optimistické výhledy ze 70. let minulého století spolu se závislostí na trhu s míchanými whisky způsobily, že palírna musela být uzavřena. Její tehdejší majitelé ve vzniklé situaci vsadili na svého druhého "koně" Laphroaig.
Rok 1997 je nejen rokem, kdy nás navždy opustila princezna Diana, nebo co je mnohem horší, Leonardo Dicaprio se utopil na dveřích z Titanicu. Je také rokem, kdy společnost Glenmorangie kupuje za 7,1 milionu liber tuto palírnu a její skladové zásoby. Další 1,4 milionů investovali ještě do obnovy a modernizace provozu. A nahlíženo dnešní optikou. Byla to po čertech dobrá investice!
Cílem při obnově provozu bylo vzkřísit původní styl palírny, ale zároveň vytvořit jistou konzistenci v produkci. Od obnovení činnosti do vydání první lahve z éry Glenmorangie uplynula poměrně dlouhá doba. Po několika úspěšných stáčeních byl konečně představen 10letý Ardbeg. Mezery v zásobách však znamenaly, že při míchání bude třeba velké kreativity. Podařilo se a byly vytvořeny dnes již legendární stáčení Uigeadail a Corryvreckan obě bez udání stáří (NAS). Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat a mezi milovníky si Ardbeg získává kultovní postavení.
V současné době tvoří core range 5letá whisky Wee bestie, 10letá a 19letá whisky Traigh Bhan a tři stáčení bez udání věku - Uiegeadial, Corryvreckan a An Oa.
Tak co, už se Vám sbíhají sliny? Pojďme na to!
Ardbeg 5 y.o. Wee Beastie 47,4%
Tato "malá bestie", jak bychom mohli přeložit její název, byla uvedena v roce 2020. Vydat v dnešní době whisky, kde uvádíme věk 5 let, vyžaduje velkou odvahu. Myslím, že většina palíren, by jí dala nějaký vznešený název a vydala ji, jako NAS. Ale v Ardbegu měli koule a světlo světla spatřila 5 letá whisky! Než jsem ji ochutnal poprvé, měl jsem skoro až strach, aby mě nesežrala. Očekával jsem obrovskou rašelinou ránu přes nos a chuť, která by rozřízla bankovní trezor. Ale ono je to jinak....
Vůně - Cítíme lehoučký kouř z vlhké rašeliny, ten se rychle vytrácí a vůně zůstává sladší a snad lehce nakyslá.
Chuť - Kouřovitost je opět velmi mírná, chuť se nese ve stejném stylu, který jsem vnímal ve vůni. Sladkost, přechází do kyselosti a na patře malinko hořkne.
Dozvuk - Se dále nese ve sladkohořkých tónech.
Celkový dojem - Pro mě je tato whisky "Ardbeg na půli cesty". Rozhodně není špatná, ale když víme, že za podobné peníze můžeme mít její 10letou sestřičku, tak bych asi neváhal. Ta, je za mě rozhodně dál!
V roce 2008 získává ocenění Nejlepší whisky roku" ve whisky bibli Jima Murryho, jako o rok později Uigeadail.
Vůně - Jako byste udili lososa na břehu moře a přinesli Vám k tomu ovocný salát ze zelených jablek a cistrusů.
Chuť - Kouř, vanilka a citrusy. Vyrovnané a vybalancované pití. Velmi příjemně pitelné!
Dovzuk - Sladká chuť na jazyku vyschne a kouřový sladkoslaný finiš zůstává.
Celkový dojem - Opravdu vyvážené, hluboké a zatraceně příjemné Islay pití. Kombinace kouře, svěžesti citrusů, sladkosti vanilky a lehce slaného oparu. Pokud existuje ve whisky světě seznam povinné "literatury", tak desetiletý Ardbeg v něm určitě najdtete.
Byl uveden v roce 2017, jako novinka do core range téměř po 10 letech. Při jeho zrání jsou použity tři typy sudů (pedro ximenez, virgin charred oak a ex-bourbon).
Vůně - jemný kouř, vůně je příjemná, hladivá, sladká a bohatá. Grilované ovoce.
Chuť - první chutě, které se vám rozlijí v ústech jsou bohaté, plné ovocné a kořeněné. Následně se na patře přelije kouřová vlna. Jako by Vám při grilování ananasu a banánu vyskočily uhlíky z grilu a přeběhly Vám plátky toho ovoce.
Dozvuk -všechno tohle se postupně, pomaličku a rovnoměrně vytrácí...
Celkový dojem - První z trojce NAS stáčení v core range. Nedosahuje sice s komplexnosti Uigeadailu a údernosti Corryvreckanu, ale přesně se trefuje mezi ně a "desítku". Oceňuji příjemná % a větší důraz na ovocnou složku chuti.
Toto stáčení je pojmenováno po jezeru Loch Uigeadail, vodním zdroji palírny a bylo představeno v roce 2009 a hned s fenomenálním úspěchem ve Whisky bible. Při zrání jsou použity sudy po bourbonu (70%) a po sherry (30%).
Vůně - i přes vyšší % alkoholu, není agresivní. Nádherně vrstevnatá. Kouř, sladkost jakoby karamelu a stopy kávy.
Chuť - bohatá, hutná. Přezrálé ovoce, koření. A všechno podbarveno kouřem s tabákovým nádechem.
Dozvuk - dlouhý a krásně vyvážený.
Celkový dojem - skvělá whisky. To prostě chceš!!! Toto musí ochutnat každý, kdo to myslí s whisky jen trošičku vážně. Tato whisky Vám učaruje. Představte si věc, kterou děláte v životě nejraději. A teď si představte, že u toho máte nalitou skleničku whisky. Tak je to přesně TATO whisky!
Corryvreckan je název mořského víru, který se nachází severně od ostrova Islay. Tento vír je třetí nejsilnější na světě a jeho temné burácení se rozléhá do okruhu několika mil. A právě po něm, dostala tato whisky svoje jméno. Myslím, že poměrně oprávněně. No i když?... Čekal bych obrovskou ránu kusem hořící rašeliny přes nos, ale je to maličko jinak...
Vůně - KOUŘ, ale žádná rána do nosu se nekoná, prostě zcela přirozeně a plynulé přichází a usazuje se nám v nose. Ten mořský vír se teprve roztáčí. Pomeranče a další ovocné stopy se v zápětí přihlásí o své slovo.
Chuť - pepř, kouř, saze, spáleniště. Tyto pojmy mě okamžitě problesknou hlavou, při prvním doušku, který se mi rozlévá v ústech. Po pár vteřinách intenzita roste, ale jako by ve vlnách, kdy je fenolový nářez, střídán pepřem a tropickým ovocem s kyselými citrusovými tóny.
Dozvuk - je typicky dlouhý, táhlý a majestátní. Všechny zmiňované elementy Vás velmi pomalu a zvolna opouští. A Vám mezitím ukápne slzička a pokud jste milovníci peatu, tak to zaručeně bude slzička štěstí a blaha.
Celkový dojem - Asi to bude znít až monotónně, ale tohle je prostě další skvělá whisky!!! Jak Uigeadail, tak Corryvreckan jsou famózí. Každá je jiná, ale obě skvělé. U Corryvreckanu najdeme více suchosti, kouře a hlavně pepř. Pokud tedy máte rádi pepř a kouř Vám není cizí, tuto lahev budete milovat! Pokud se kouře bojíte, tak Vás tato whisky vyzuje z bot a prsty na nohou se Vám zkroutí v pěst.
Mezi whiskaři dokonce existují tábory, které se nemohou dohodnout, která z nich je lepší. Já jsem v tomto velmi otevřený. Myslím, že každá z nich si najde svoji příležitost. Prostě bych si nejraději dával obě :)
Autor: Mgr. Martin Kozubík