Šampaňské (Champagne)
Šampaňské víno je šumivé víno, které se vyrábí tak, že se v láhvi vyvolá sekundární kvašení vína, čímž vzniká oxid uhličitý. Víno s označením Champagne se může vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne. Tato zásada je vEvropské unii zakotvena ve statutu chráněného místa původu (PDO). Výroba šampaňského je povolena ze tří odrůd, jimiž jerulandské modré, mlynářka a Chardonnay. Chardonnay – vyznačuje se jemným aroma a výraznou kyselinkou. Zraje pomalu a přináší svěží květinové a ovocné tóny. Pinot Noir – přináší aroma vyzrálého ovoce a dává šampaňskému potřebnou sílu a tělnatost. Pinot Meunier – šampaňské, v němž je tato odrůda zastoupena větším dílem, nemá tak velký potenciál k zrání.. Vše ostatní jsou sekty, perlivá vína, Cava.
Pokud je na lahvi šampaňského či sektu uveden i ročník, jde o víno připravené pouze z vín sklizených v tom kterém roce. Vína bez označení ročníku jsou scelována z vín pocházejících z různých sklizní.
Blanc de blanc - bílé z bílého
Označení u šampaňských vín značí, že bylo připraveno pouze z odrůdy Chardonnay.
Blanc de noir - bílé z černého
V Champagni se připravuje pouze z odrůd Pinot noir nebo Pinot meunier, jinde i z jiných modrých odrůd, které se ihned vylisují a nezabarví mošt barvivem ze slupek.
SEKT
Na výrobu sektu se využívá takzvaná Charmatová metoda. Tato metoda je založena na tom, že vinař zprvu vyrobí základní tiché víno, do kterého se přidává tirážní likér. Takto vytvořená směs zapříčiní druhotnou fermentaci. Tato druhotná fermentace pak probíhá v uzavřených nerezových tancích. Uzavření je zde velice důležité. Díky němu se vzniklý oxid uhličití koncentruje do vína a způsobí tak požadované perlení. Po skončení procesu druhotné fermentace se víno stáčí do sketových lahví
ŠAMPAŇSKÉ
Šampaňské se vyrábí takzvanou metodou Champenois, jejíž původ pochází z oblasti Champagne. Druhotná fermentace zde probíhá přímo v sektových lahvích. Zrání může trvat několik měsíců, ale i let. Doba zrání záleží na požadované finální kvalitě šampaňského. Víno s označením Šampaňské se může vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne – Ardenne.
SHRNUTÍ
Hlavní rozdíl mezi sektem a šampaňským spočívá v jejich výrobě. Na sekt i šampaňské je použita odlišná výrobní metoda. Ty se liší v tom, že zrání sektu probíhá v uzavřených nerezových tancích, až poté se stáčí do lahví, zatímco šampaňské zraje přímo v lahvích.
Sekty i šampaňské se dělí také podle obsahu cukru:
- Brut nature - Obsahuje méně než 3 g cukru na litr
- Extra brut - Cukru může být do 6 g/l
- Brut - Obsah cukru je nižší než 15 g/l
- Extra dry - Obsah cukru se pohybuje mezi 12 a 20 g/l
- Sec - Obsah cukru se pohybuje mezi 17 a 35 g/l
- Demi sec - Obsah cukru se pohybuje mezi 33 a 50 g/l
- Doux - Množství cukru je vyšší než 50g/l