Ovocné destiláty jsou brandy jsou destilované z jakéhokoli ovoce kromě vína. Jejich barva je povětšinou čirá, neboť již nezrají v sudech. Obyčejně obsahují 40 – 45 % alkoholu, i když slivovice (sliwowica, slivovitz) – pálenka vyráběná ze švestek na Moravě, v Polsku a v Srbsku – může mít i 70% alkoholu. Známými ovocnými brandy jsou Calvados z francouzské Dolní Normandie – mošt vylisovaný z jablek, fermentovaný s kvasnicemi a dvakrát destilovaný – a Kirchwasser vyráběný z višní. Lehké pálenky zvané Schnapps nebo Snaps jsou rozšířené po německy mluvících zemích a Skandinávii. Tyto destiláty jsou nejvíce rozšířené ve východní a střední Evropě. Na balkánském poloostrově se označují jako rakia. Mají však i mnoho jiných názvů a druhů např. rumunská Ţuică, maďarská Pálinka a francouzká eau-de-vie.
Slivovice
Slivovice je pálenka vyrobená destilací zkvašených švestek nebo sliv. Její produkce je soustředěná ve střední a východní Evropě, zejména České rep., Slovensko, Polsko, Maďarsko, Bulharko, Rumunsko, Chorvatsko, Srbsko. Zde je také hojně vyráběna podomácku. Slivovice se také vyrábí i ve Švýcarsku, Francii, USA a Kanadě, avšak zde jsou označovány jiným jménem – jako švestkové brandy, Pflümli, nebo eau de vie.
Švestky i s jádry se nejprve rozmačkají a slisují, poté se přidá škrob a cukr. Takto vzniklá břečka se nechá zkvasit minimálně 6 týdnů. Po destilaci je líh hrubý, doporučuje se nechat odležet, nebo vyzrát v sudech. Slivovice získává chuť především z jader, které obsahují značné množství amygdalinu (přírodní glykosid, vyskytující se v mandlích).
Calvados
Calvados je jablečná brandy původem z francouzského regionu Dolní Normandie. Její název je odvozen od španělské válečné lodi, která se jmenovala El Calvador. Tato fregata ztroskotala v roce 1588 na francouzském pobřeží, které po ní získalo jméno Calvados a posléze se tak i pojmenovala celá oblast a místní pálenka. Calvados se vyrábí destilací fermentovaného jablečného moštu, posléze musí podle francouzského zákona dva roky zrát v sudech. V ČR se za kalvádos označuje jakýkoliv destilát z jablek.
Kirschwasser
Kirchwasser je bezbarvá brandy, tradičně se vyrábí dvojí destilací břečky z tmavých višní s peckami. Nyní se ovšem používají i jiné třešně. Většinou se destilát nenechává se zrát v sudech, a pokud ano, tak pouze v jasanových, nebo v sudech vymazaných petrolejem, nebo v keramických nádobách. Za zemi jejího původu se považuje Německo, jelikož tmavé višně pocházejí z regionu Schwarzwald. Kirschwasser má jemnou příchuť višní a má, stejně jako slivovice, nepatrné mandlové aroma získané z pecek višně. Přidává se do míchaných nápojů jako Lady Finger, Florida Cocktail, and Black Forest, obsahuje 40%–50% obj. alkoholu. Obvykle se pije čistá a vychlazená v panácích jako aperitiv. Nicméně, Němci ji s oblibou servírují po večeři. Vysoce kvalitní kirschwasser může být servírován v pokojové teplotě a zahříván rukami podobně jako vinná brandy. Kirschwasser je také oblíbený v kuchyni. Používá se například jako ingredience do Švýcarského sýru fondue, koláčů a plní se jím čokoládové bonbóny.
Schnapps
Slovo schnapps je ovozeno z německého Schnaps, což znamená silný alkoholický nápoj, avšak tento drink obsahuje pouze 32% obj. alkoholu. Jak už název napovídá, schnapps se nejhojněji vyrábí v německy mluvících zemích. Je bezbarvý a má lehkou příchuť ovoce, je destilovaný ze zkvašeného ovoce. Nejčastěji se používají jablka, hrušky, švestky, třešně, meruňky. Je plněn do lahví bez přidaného cukru. Názvem Schnapps se taká v Americe označují meruňkové likéry, který jsou však vyrobeny z dochuceného obilného destilátu, do kterého se přidává cukr, tudíž nespadá do kategorie ovocných brandy.
Servírování
Ovocné pálenky se obvykle podávají vychleazené ve štamprli, pijí se čisté. Doporučují se pít jako digestiv, po masitém jídle.