Brandy z vinných výlisků se vyrábí destilací fermentovaného vinné drtě, stopek a semen, které zůstávají po lisování vína. Nejznámějšími destiláty z vinných výlisků je italská Grappa a francouzký Marc, dále zivania z Kypru, Tresterbrand z Německa, španělské Orujo. Většina těchto brandy dále nezrají, a proto jsou čiré.
Grappa
Grappa je italská brandy tradičně vyrobená z vinných výlisků. Obsahuje mezi 37,5 a 60 % obj. alkohou. Chuť grappy, stejně jako vína, je založena na typu a kvalitě vína a specifikách destilačního procesu. Tento destilát je většinou čirý, což naznačuje to, že již dále nezraje. Některé grappy si mohou uchovat velmi mdlý náznak původního vinného výlisku. Nyní se začíná častěji objevovat i letitá grappa, která má žlutou barvu a můžeme se setkat i s grappou označenou jako prima una, která se vyrábí s celými hrozny. Grappa se obvykle skladuje šest měsíců ve skleněných lahvích předtím, než je distribuována. Mezi nejznámější producenty grappy patří Nonino, Berta, Sibona, Nardini, Jacopo Poli, Brotto, Domenis a Bepi Tosolini. Existuje ještě mnoho menších lokálních výrobců grappy, které mají také zřetelný charakter.
Historie grappy
Tento nápoj vznikl ve středověku v severoitalském městě Bassano del Grappa. Původně se vyráběla, aby se spotřeboval odpad, který vznikl na konci vinařské sezóny. Silný drink vyrobený ze všeho, co bylo dostupné, pomáhal farmářům přečkat dlouhé zimy, nebyl však moch chutný. Grappa představovala drink chudých farmářů a dělníků až do šedesátých let 20. století. V tomto období se kvalita výroby grappy a použitých vinných výlisků velmi zlepšila. Začaly se vyrábět tzv. „monovitigno“ grappy, které byly vyrobeny z jednoho druhu vína.
Servírování grappy
Po generace Italové pijí tento drink jako digestiv po masitém jídle, nebo ho přidávají do ranní kávy, aby ji „opravili“. Grappa se tradičně servíruje vychlazená v malá sklenici, ve které se nechá vířit, aby se rozvinula její vůně. Popíjí se po malých douškách.
Orujo
Je destilát, který obsahuje okolo 50 % obj. alkoholu. Je velmi populární na severu Španělska, hlavně v Galícii. Jeho název vznikl z výrazu Augardente de orujo – brandy z výlisků. Orujo kvasí v otevřených sudech, pak se destiluje v měděných kotlích nazývaných „alambiques“, které zde donesli již Arabové. Orujo může být bezbarvé, nebo jantarové barvy. Záleží na tom, zda zraje v dubových sudech. Stejně jako grappa orujo vzniklo ve středověku. Tradice domácího destilování se zde uchovala dodnes.